Védőhálók a vízszennyezés ellen

A vízszennyezés egyre nagyobb probléma világszerte, amely nem csak a környezetet, de a mi egészségünket is veszélyezteti. Évente súlyos dollármiliárdokat költenek a kormányok arra, hogy megtisztítsák a vizeket a hulladékoktól.

Sajnos azonban az erőfeszítéseik kevésnek bizonyulnak, mivel kezelhetetlen mennyiségű szeméttel kell megbirkózni. De milyen kezdeményezésekkel küzdenek ez ellen Magyarországon? És hogyan segíthetnek a szennyezés elleni harcban a védőhálók?

Magyarország a környezetszennyezés ellen

Számos fejlesztés és mozgalom harcol a környezetszennyezés ellen hazánkban is. Ilyen például az évek óta nagy sikerrel megrendezésre kerülő PET Kupa, mely igyekszik szórakoztató, inspiráló, csapatépítő tevékenységgé, életre szóló kalanddá tenni a szemétszedést.

A Kupa három részből áll: a hulladékgyűjtés, egész évben zajló tevékenység. Céljuk a Tisza, illetve az ártér megtisztítása, valamint a térségben keletkezett otthoni hulladék szelektív gyűjtése és újrafelhasználása.

PET kupa hajó

A kupa ötletgazdáihoz az évek során szakemberek, önkéntesek, majd helyi közösségek is csatlakoztak.

Az újrafelhasználási rész, azaz a kupa második fázisa, néhány hét alatt zajlik le. A PET Kupa abban különbözik más hulladékgyűjtési akcióktól, hogy az összegyűjtött hulladék látványos átalakuláson megy át, a hulladékból hajók épülnek, melyek akkor nyerik el a PET hajó címet, ha megfelelnek a rájuk vonatkozó kiírásoknak. A PET Kupa záró részében ezek a hajók szállnak versenybe egymással.

Idén nyáron már a VIII. Tisza tavi PET Kupa kerül megrendezésére.

Egyszerű, de nagyszerű megoldás

Amellett, hogy figyelemmel kísérjük és igyekszünk népszerűsíteni a környezetvédő kezdeményezéseket (ahogy azt tettük ezúttal is a PET Kupával), keressük azokat a lehetőségeket, amelybe termékeinkkel magunk is aktívan becsatlakozhatunk.

Így lettünk figyelmesek egy Ausztráliában kifejlesztett ötletre. Egy kis településen, Kwinanában egy elképesztően egyszerű, és kézenfekvő megoldást választottak vizeik tisztán tartására. Úgy akadályozzák meg a szennyezést, a szemét tengerbe ömlését, hogy a csatorna kivezetőkre sűrű szövésű védőhálókat szereltek fel, vagyis fizikailag akadályozzák meg a hulladék vízbe jutását. Ezeket a hálókat időnként kiürítik, és visszahelyezik őket, hogy tovább dolgozhassanak a vízszennyezés ellen.

A projekt keretein belül a kihelyezett hálók naponta 370 kilogramm hulladékot gyűjtenek össze, melyet kiemelés után válogatnak, komposztálnak, újrahasznosítanak, vagy amit nem lehet, azt a megfelelő eljárással megsemmisítenek.

vízszennyezés elleni háló

A megoldás egyszerű és nem drága, így reméljük hamar elterjed a módszer a világ minden táján. Hálóink alkalmasak hasonló funkció betöltésére, így bárki, aki szívesen követné Kwinana példáját, keressen minket bátran, mert örömmel tennénk eleget egy hasonló együttműködésnek.

Forrás: Petkupa.hu